07 / 07 / 21

Konfrontacje dudziarskie 2021

zdjęcie przedstawia logotyp Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskie

W dniach 26 i 27 czerwca 2021 r. odbyła się 19. edycja Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich organizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

W ciągu dwóch dni w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyły się warsztaty dla młodych muzyków, otwarte seminarium, konkurs dla budowniczych instrumentów dudowych oraz ludowych instrumentów lutniczych, które towarzyszyły dudom.

Podczas spotkań muzycy zapoznali się z prelekcjami wybitnych postaci świata etnograficznego Wielkopolski. Krótką prelekcję na temat historii dud wielkopolskich wygłosił Pan Profesor dr hab. Zbigniew Przerembski – wybitny etnomuzykolog, znawca muzyki ludowej.

Podczas niedzielnego konkursu przygotowane przez siebie dudy wielkopolskie zaprezentował Fryderyk Jankowski, uczeń Kuźni Tradycji. Oryginalność wykonania oraz wspaniała gra instrumentu została wyraźnie doceniona przez tegoroczne jury. Na zakończenie imprezy na Starym Rynku w Poznaniu odbył się koncert kapel dudziarskich, koźlarskich i solistów.

W tym roku po raz pierwszy zaprezentowali się na nich członkowie kapel dudziarskich Kuźni Tradycji oraz kapela koźlarska. Grono dudziarzy reprezentowali: Jagoda Pawlak (skrzypce), Wojciech Ozóg (dudy) i Fryderyk Jankowski (dudy), a koźlarzy reprezentowali: Karina Gąsiorowska (skrzypce) oraz Jakub Sławiński (kozioł weselny).

Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały są wybrane kapele i soliści, ponad pięćdziesięciu  muzyków głównie z Wielkopolski.

Główną ideą poznańskich Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich jest ochrona tradycji dudziarskich i koźlarskich, które zostały niedawno wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: