17 / 08 / 21

Dudziarska Słowacja

na zdjęciu plakat promujący międzynarodowy festiwal folkloru na Słowacji

Kiedy starsza część artystów Kuźni Tradycji brała udział w Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Jagoda Pawlak, Fryderyk Jankowski i Wojciech Ozóg wyjechali na Międzynarodowy Festiwal „Zagajduj Gajdosko” odbywający się w mieście Nitra na Słowacji. Muzycy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wraz z wykonawcami z czterech krajów zaprezentowali unikatową sztukę gry na dudach wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Celem festiwalu było zapoznanie publiczności z aspektami kultury dudziarstwa na Słowacji – nie tylko samym instrumentem muzycznym, ale także wszystkimi formami ekspresji kulturowej i wiedzy związanej z wytwarzaniem tych niepowtarzalnych instrumentów. Przez trzy dni uczestnicy mogli poznawać regionalne różnice w grze, ubiorze oraz repertuarze artystów. Pierwszego dnia muzycy wzięli udział w spotkaniach integracyjnych oraz oficjalnej reprezentacji zespołów podczas której wystąpili razem z Kapelą Dudziarską Sokoły z Kościana. Młodzi muzycy Kuźni Tradycji zostali bardzo miło przyjęci przez lokalną publiczność. Kolejnego dnia wielkopolscy artyści prezentowali się podczas wieczorowej gali wraz z zespołami z Chorwacji, Czech oraz Słowacji. Wydarzeniu towarzyszył również wystawy rękodzieła oraz degustacja lokalnych potraw.

Słowacja jak zwykle okazała się przyjazna i serdeczna dla artystów, którzy dzięki międzynarodowym spotkaniom poszerzyli swoją wiedzę muzyczną i zyskali nowych przyjaciół.

                                     PZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: