28 / 06 / 22

Czerwcowe sukcesy

na zdjęciu dyplom za zajęcie I miejsca

W Zespole Folklorystycznym „Wielkopolanie” ciągle coś się dzieje. Tak też było w miesiącu  czerwcu, w którym muzycy i tancerze brali udział w licznych konkursach i przeglądach.

Od 10-12 czerwca tancerze zespołu brali udział w I Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” w Poznaniu. W turnieju organizowanym przez Wielkopolski Klub Tańców Polskich uczestniczyły pary grupy zasadniczej i dziecięcej zajmując czołowe miejsca wśród par z całej Polski:

I miejsce Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka kat. IV Open

I miejsce Tymon Wawrzynek i Adrianna Kirchner kat. IIIB

I miejsce Tomczak Miłosz i Olejniczak Kinga kat. IIC

I miejsce Sikora Stanisław i Węcel Kornelia kat II Open

II miejsce Tymon Wawrzynek i Adrianna Kirchner kat. III Open

II miejsce Sikora Stanisław i Węcel Kornelia kat. IIC

III miejsce Tomczak Miłosz i Olejniczak Kinga kat. II Open

IV miejsce Maksymilian Krobski i Zofia Dykier w kat. IVB

IV miejsce Maksymilian Krobski i Zofia Dykier w kat. IV Open

V miejsce Bryś Tomasz i Mikołajczak Helena kat. IIC

V miejsce Bryś Tomasz i Mikołajczak Helena kat. II Open

VI miejsce Kamiński Wojciech i Kulka Maria kat. IVB

VI miejsce Haraś Stanisław i Haraś Diana kat. VII

12 czerwca na Rynku w Rawiczu odbył się II Rawicki Maraton Dudziarski, w ramach „Weekendu z kulturą ludową Hazów” promującego hazackie dziedzictwo kulturowe. W programie imprezy odbyły się działania o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym, krajoznawczym i kulturalnym, których wspólnym celem była popularyzacja historii i dziedzictwa kulturowego Hazów oraz integracja lokalnej społeczności wokół spuścizny kulturowej mikroregionu. Wśród licznych spotkań i imprez odbył się konkurs dudziarski wraz z potańcówką, w którym brali udział nauczyciele i muzycy Kuźni Tradycji. Jury składające się z muzyków tradycjonalistów oraz etnomuzykologów wysoko oceniło kunszt artystyczny muzyków „Wielkopolan” przyznając im:

I miejsce Fryderyk Jankowski i Jagoda Pawlak kat. kapela tradycyjna

II miejsce Piotr Górecki kat. solista

III miejsce Piotr Górecki i Paweł Dukat kat. kapela tradycyjna

wyróżnienie Wojciech Ozóg kat. solista,

wyróżnienie Joanna Jóźwiak kat. solista

Od 18-19 czerwca w Śmiglu, Morownicy i Nietążkowie odbył się III Festiwal Kultury Ludowej “Ignysiowy Laur”,  organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”. W ramach festiwalu odbyły się liczne spotkania, konferencje, warsztaty, a także „Konkurs tradycyjnej muzyki dudziarskiej – Ignysiowy Laur 2022” podczas którego do rywalizacji z wieloma muzykami stanęli artyści Kuźni Tradycji zajmując:

I miejsce Wojciech Ozóg w kategorii solista

II miejsce Jagoda Pawlak w kategorii solista

II miejsce Fryderyk Jankowski i Joanna Jóźwiak w kat. kapela tradycyjna

W dniach 24-26 czerwca swój kunszt artystyczny zaprezentowali „Wielkopolanie” na największym święcie tańca, Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich w Wieliszewie. Ponad sto par w różnych kategoriach wiekowych rywalizowało na parkiecie tańcząc: krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura, a najmłodsze kategorie także polkę. Rywalizacje par, wśród dopingu, radości ale i wzajemnego szacunkiem oceniała Komisja sędziowska składająca się z ekspertów z całej Polski. Po dwóch dniach rywalizacji ogłoszono wyniki, które uklasyfikowały pary „Wielkopolan” na zaszczytnych miejscach:

V-ce Mistrzostwo Polski Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka w kat. IV

tytuł Najlepszego Zespołu w Polsce w kat. VI

tytuł II pary roku 2021 Szymon Obolewicz i Agata Pospiech w kat. VI

III miejsce Tomczak Miłosz i Olejniczak Kinga w kat. II

IV miejsce Szymon Obolewicz i Agata Pospiech w kat. VI

IV miejsce Tomasz Bryś i Mikołajczak Helena w kat. II

VI miejsce Wawrzynek Tymon i Kirchner Adrianna w kat. III

VII miejsce Haraś Stanisław i Haraś Diana w kat. VII

Również w ten weekend muzycy „Wielkopolan” grający na tradycyjnych instrumentach wielkopolskich zaprezentowali się na 56 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Przez 3 dni festiwalu na scenie wystąpiło ponad 800 artystów muzyki tradycyjnej reprezentujących regiony z całej Polski wśród których do konkursu stanęło 137 grup śpiewaczych, 36 zespołów, 26 kapel, 31 śpiewaków ludowych i 17 instrumentalistów między innymi cymbalistów, skrzypków, dudziarzy. W piątek oprócz przeglądu odbyły się warsztaty tradycyjnych tańców z Lubelszczyzny, kino festiwalowe, kazimierską nocną potańcówkę i ognisko w ruinach zamku. W sobotę poza konkursem odbyło się widowisko obrzędowe – wyprowadziny w wykonaniu połączonych zespołów Carniacy i Kurpiowszczyzna. Niedziela rozpoczęła się koncertem “mistrz i uczeń” oraz koncertem towarzyszącym w wykonaniu Kapeli Wojciechowskiej i Kapeli z Morcinkowej Górki. Muzycy „Wielkopolan” – Kuźni Tradycji zostali wysoko ocenieni przez ogólnopolskie jury, które przyznało:

I miejsce Piotrowi Góreckiemu i Fryderykowi Jankowskiemu w kat. Mistrz-Uczeń

III miejsce Piotrowi Góreckiemu i Pawłowi Zawadzkiemu w kat. kapela tradycyjna.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego.

                PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: