15 / 11 / 21

A dudy grają…

na zdjęciu dziewczynki grające na tradycyjnych instrumentach wielkopolskich

Wielkopolska kultura muzyczna zajmuje czołowe miejsce na mapie Polski. Do charakterystycznych wyróżników kulturowych należą regionalne cechy muzyki ludowej – zwłaszcza repertuaru i instrumentarium – oraz związanego z nią folkloru tanecznego. Dla Wielkopolski reprezentatywnym instrumentem wyróżniającym ten region w skali całego kraju są dudy, występujące zazwyczaj razem ze skrzypcami „podwiązanymi” w dwuosobowym składzie kapeli ludowej. Instrument ten był dawniej rozpowszechniony w całej południowej części Wielkopolski, od Poznania włącznie aż po granicę śląską w rejonie Rawicza i Krotoszyna. Również obecnie, choć w mniejszym stopniu, jest on żywotnym symbolem ludowej kultury muzycznej regionu.

„Wielkopolanie” od samego początku swojej działalności kultywują i popularyzują ten niezwykle bogaty folklor muzyczny własnego regionu. W 2020 roku zrealizowali ministerialny projekt budowy tych charakterystycznych dla własnego regionu instrumentów, dud, których na ziemi wielkopolskiej jest aż 5 odmian: dudy bukowsko-kościański, rawicko-gostyńskie, kozioł biały, kozioł czarny oraz sierszenki.

Po  siedmiu miesiącach wytężonej pracy czterech uczniów: Piotr Kulka, Piotr Górecki, Jakub Sławiński i Fryderyk Jankowski, wykonali pod okiem mistrza Andrzeja Mendlewskiego instrumenty, z którymi obecnie wyjeżdżają na trasy koncertowe aby zaszczepiać ich piękno wśród młodszego pokolenia. Pierwszym ośrodkiem do którego zawitali był Młodzieżowy Dom Kultury w Poznaniu. To tutaj spotkali się z dziećmi dla których zorganizowali koncert i prezentację tych popularnych i charakterystycznych dla wielkopolskiej ziemi instrumentów.

Rezerwację koncertów można dokonać pod numerem telefonu – 608397696.

PK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: