11 / 03 / 22

29 Kaziuk Wileński

na zdjęciu śpiewająca młodzież ubrana w stroje regionalne

6 marca na Placu Wolności w Poznaniu odbył się 29 Kaziuk Wileński, jarmark odpustowy, który od ponad czterystu lat odbywa się w Wilnie. Obchody ku czci św. Kazimierza Królewicza zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu, jest imprezą doskonale znaną poznaniakom, choć to typowo litewskie święto. Bo to właśnie na Litwie imieniny św. Kazimierza, królewicza z dynastii Jagiellonów są fetowane wystawnym jarmarkiem, odkąd papież Klemens VII ogłosił go świętym, czyli od ponad 400 lat temu. Początek samego jarmarku wiąże się jednak z uroczystym przeniesieniem relikwii świętego do katedry wileńskiej w 1636. Od tego czasu co roku hucznie obchodzi się rocznice przeniesienia relikwii.

Współcześnie święto to trzydniowy kiermasz, który odbywa się w różnych miejscach miasta z występami artystycznymi. Kaziuki obchodzi się już nie tylko w Wilnie, ale również w innych miastach na Litwie, a także np. w Grodnie na Białorusi. Obecnie kiermasze organizowane są także w wielu polskich miastach np. w Poznaniu, Wrześni, Szczecinie czy Białymstoku.

W Poznaniu obchody Kaziuka Wileńskiego rozpoczęła msza św. w kościele farnym. Po hejnale wileńskim i poznańskim nastąpiła prezentacja dynastii Jagiellonów a także orszaku poetów romantyzmu polskiego. Wśród artystów występujących na scenie, liczna publiczność zgromadzona na płycie Placu Wolności obejrzeć mogła Swarzędzką Orkiestrę Flażoletową, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, a także Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”. Tancerze i muzycy „Wielkopolan” działających w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprezentowali nie tylko folklor swego regionu ale także tańce i przyśpiewki z okolic Rzeszowa, Krakowiaków ziem wschodnich i zachodnich oraz ziemi łowickiej.

Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” już od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej a sam Jarmark na stałe wpisał się w krajobraz miasta Poznania i każdego roku przyciąga tłumy mieszkańców i gości. Na Kaziukowym kiermaszu można kupić wileńskie specjały jak np. cepeliny czy chleby wileńskie, ponadto piękne palmy, serduszka kaziukowe, wyroby rękodzielnicze i wiele innych.

                                                                                                                         FL

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: